Hynek Blaško

Frakce ID

Hlasování

Články

Můj život

Videa

Fotky

Po roce povinné respirátory?
25. 2. 2021
Článek
Po roce povinné respirátory?
25. 2. 2021

Vláda přistupuje k dalším koronavirovým opatřením. Tentokráte došlo na nošení respirátorů a nanovlákenných roušek. Z logiky věci vyplývá, že pokud respirátor nebo jiné nánovlákno zachytí 95 – 99% virů, bude se pak virus šířit podstatně méně. Z hlediska prevence se to tedy jeví jako funkční krok.

Otázka je – na to jste přišli po roce, vládo? Po roce jste zjistili, že respirátor funguje lépe než rouška z kusu trička?

Od začátku bylo jasné, že kdyby se investovalo do výroby kvalitních ochranných pomůcek, epidemie se možná vůbec nemusela takovýmto způsobem rozjet. I kdyby měla posílat vláda každý všem ohroženým skupinám respirátory zdarma, bývalo by to vyšlo levněji, než nyní obrovské škody, které budou muset uhradit všichni zaměstnanci, živnostníci a firmy ze svých daní. Přitom respirátory byly k dispozici z Číny již od začátku epidemie a dokázali se k nim dostat i jednotlivci, kteří si je objednali přes zásilkové firmy. Poté, když v Číně dokázali rozjet masovou výrobu, je otázka, proč jsme to nedokázali zavčasu my u nás. Nejsme přeci rozvojová země bez technologií a výroba zdravotních prostředků má v České republice dlouhou tradici. Zde vidím první velké selhání.

Druhou věcí, kde došlo ke změně, jsou školy. Část žáků nyní může chodit po malých skupinkách na konzultace, rozdělení do tříd, které jsou tak jako tak prázdné. Toto bylo také tak těžké vymyslet až po roce?  Bylo tak těžké si říci, že mohou chodit po malých skupinkách psát alespoň písemky do školy, aby jejich známky neztratily váhu? Nyní jsou poškozeni ti, kteří se roky snažili, protože mnoho středních škol nyní známky získané z online výuky z pochopitelných důvodů nebere vážně. Spousta dětí tak přišla o body na přijímací zkoušky. Přitom stačilo alespoň pro osmé a deváté třídy přijít s tímto opatřením o rok dříve.

Nerad se řadím k lidem, kteří kritizují všechno a jen proto, aby kritizovali. Bohužel v tomto případě jde o tak očividné a logické věci, které bylo možné promyslet už dávno. A následky by nemusely být tak vážné.

A říkám to proto, že mám obavu, že vládnoucí politici zůstávají rok pozadu ve všem. Doufám, že se nedočkáme toho, že až bude za rok s velkou slávou oznámeno, že je naočkováno potřebné množství vakcín, zjistíme, že už nejsou aktuální a je třeba teprve začít shánět novou verzi. 

Stejně tak čekám, kdy vláda zareaguje například na množící se studie ohledně vitaminu D a jeho vlivu na průběh nemoci. Nebo na nové možné léky. Zase za rok? Ministři zatím volí jednodušší postup. Co není podle jejich názoru, je dezinformace a je třeba ji zcenzurovat.

Zatím to ale nikam nevede. Přese všechna opatření pozitivních testů neubývá a rok (ne)činnosti zodpovědných politiků se promítá do životů všech.

Aktuality & Témata

Konec prezidentske kandidatury

Konec prezidentske kandidatury

Vážení přátelé, Drama s mojí kandidaturou na prezidenta skončilo. Nepodařilo se nám posbírat dostatečný počet podpisů, a tak se nemůžu zúčastnit volebního klání o post prezidenta ČR v roce 2023. Chtěl bych tímto poděkovat Vám všem, kteří jste mi dali podpisy a tím mě...

Den válečných veteránů

Den válečných veteránů

Dnes se celosvětově připomíná den válečných veteránů. Před 104 lety skončila jedna z nejhorších válek v historii. Od té doby se opakovaně lidé pokoušeli něčemu podobnému zabránit. Liga národů, OSN, a další organizace měly být zárukou míru. Dnes vidíme více než kdy...

Ceny energii

Ceny energii

Pochutnali jste si letos na Svatomartinské huse? Já tedy ne. Zhořkla by mi v ústech při myšlenkách na to, co nás letos v zimě vinou fialové vlády čeká. Další ohlášené zdražovaní energetickými firmami, které mají 1000% zisky, a které se uklidí do zahraničí, protože jim...

Hlasování EU

Hlasování EU

Včera proběhlo hlasování, jestli Evropský parlament vydá prázdné usnesení o tom, že Rusko bude považovat za teroristický stát. Pan Zdechovský hned začal psát seznamy, koho si máme pamatovat, a reakce Demokratů na sebe nenechala dlouho čekat. Každý, kdo hlasoval proti,...